انتخاب نمای ساختمان همیشه از بحث برانگیزترین و پرچالش‌ترین مسائل در ساخت و اجرای ساختمان است.

معمولاً هر خانه‌ای که ساخته می‌شود، سازندگان آن ساختمان درگیر انتخاب نوع نمای ساختمان می‌شوند اما واقعاً بهترین نوع نمای ساختمان چیست؟

به این سؤال نمی‌توان پاسخ قطعی داد اما در این مطلب به معرفی تعدادی از پرکاربردترین نماهای ساختمان می‌پردازیم تا با مطالعه و بررسی آنها طبق معیارهای خودتان، به گزینه‌ای ایده‌آل برسید. در ادامه با ما همراه باشید.

نمای کامپوزیت

نمای کامپوزیت

اول از همه بیایید ببینیم که نمای کامپوزیت چیست؟ کامپوزیت نمایی است که در آن از ورقه‌های کامپوزیت آلومینیومی به عنوان رویه و پوشش نهایی نما استفاده می‌شود. هسته داخلی نمای کامپوزیت از پلی‌اتیلن یا مواد
ضد حریق تشکیل می‌شود. این نوع از نمای ساختمان در ابعاد مختلف وجود دارد.

کامپوزیت وزن کمتری نسبت به دیگر نماهای ساختمان دارد و وزن آن در هر متر مربع بین ۵ تا ۸ کیلوگرم می‌باشد. به علت فضای به وجود آمده در پشت این نما، به حد قابل قبولی کامپوزیت می‌تواند عایق صدا و در صورت دقت و اجرای صحیح عایق گرما نیز باشد. این نما با سرعت بالایی اجرا می‌شود که از محاسن ویژه آن است.

از معایب آن می‌توان به گران بودن نسبت به سنگ و… یا احتیاج داشتن به ابزار مخصوص و افراد ماهر و متخصص اشاره کرد. ممکن است به علت کم بودن ضخامت ورق‌های کامپوزیت، این نما استقامت خوبی نداشته باشد یا در طول زمان شکل اولیه خود را از دست بدهد.

نمای ساندویچ پانل

نمای ساندویچ پنل

ساندویچ پانل یک لایه عایق فشرده است که بین دو لایه عایق دیگر محصور شده است. این لایه‌ها باید دارای خاصیت‌های فیزیکی مخصوصی باشند. ساندویچ پانل دارای فوم پلی اورتان می‌باشد، به همین دلیل می‌تواند عایق خوبی برای صدا و دما باشد. در مورد صوت، کاهش ۶۰ دسی بلی صدا را در پی دارد.

این نما به علت استفاده از مواد با کیفیت و مرغوب، قیمت بالایی دارد اما باعث کاهش هدر رفت انرژی و بهینه سازی الگوی مصرف و به طور خلاصه بازگشت سرمایه می‌شود. ساندویچ پانل سرعت بالایی در اجرا و پیاده سازی دارد و رنگ آن دارای ثبات است. این نما نیاز به شست‌وشو ندارد.

این نما در ابعاد ۳۸/۰*۸/۳ سانتی متر می باشد که هر یک متر مربع آن ۵/۱ کیلو گرم وزن دارد. مواد به کار رفته در ساندویچ پانل باعث کاهش آتش سوزی می‌شوند.

نمای شیشه

نمای شیشه

نمای شیشه به علت ضخامت کم و شفاف بودن، گرما و صدا را از خود عبور می‌دهد و عایق خوبی نیست. شیشه‌های دوجداره عایق بهتری هستند. این نما هنگام ضربه خوردن یا زلزله، خرد می‌شود و سقوط آن از ارتفاع می‌تواند خطرساز باشد. نمای شیشه‌ای ذرات هوا را جذب کرده و زیبایی خود را از دست می‌دهد و همچنین تنوع کمی دارد.

اما بیایید کمی از فواید آن هم بگوییم! شیشه سبک است و بار مرده کمتری به ساختمان وارد می‌کند. همچنین نمای شیشه دارای سرعت نسبتاً خوبی برای پیاده سازی و اجرا می‌باشد و با آن در خانه نیاز کمتری به وسایل روشنایی دارید.

همچنین بخوانید: راهنمای انتخاب بهترین سنگ برای کف ساختمان

نمای سنگ گرانیت

نمای گرانیت

گرانیت هم عایق خوبی برای صدا و گرما نیست. این نما به دلیل گران بودن سنگ گرانیت، قیمت بالایی دارد اما با توجه به زیبایی و کیفیت آن می‌توان از قیمت بالای گرانیت چشم پوشی کرد.

این نما استقامت و دوام بالایی دارد و همچنین دارای تنوع زیادی است که این تفاوت به علت معادن موجود در کشور و ابزارآلات صیقل دادن آن است. نمای گرانیت، به علت جرم پذیر بودن سنگ آن ذرات هوا را به خود جذب می‌کند و کثیف می‌شود؛ لذا مستلزم شستشوی مرتب است.

نمای سنگ گرانیت جرم حجمی زیادی دارد و دارای سرعت کمی در نصب است.

نمای سنگ تراورتن 

نمای تراورتن

سنگ نمای تراورتن بیشتر در ایتالیا یافت می‌شود اما رسوب آن در کشورهای مختلف دیده می‌شود. تراورتن مقاومت خوبی در برابر سرما، گرما، اشعه UV و رطوبت هوا دارد. این سنگ با وجود معادن فراوان در کشور از قیمت پایینی برخوردار است.

این سنگ از با دوام‌ترین سنگ‌های بازار ایران به شمار می‌رود و استقامت خوبی دارد. نمای تراورتن دارای تنوع کمی در ظاهر می‌باشد. سنگ تراورتن هیچ گونه تاثیری در مهار آتش سوزی ندارد و در این مورد نمی توان به این محصول در نما تکیه کرد.

نمای آجری

Bricks

آجر از مصالح سنتی به شمار می‌رود که به همین خاطر دارای طراحی خاصی برای کاهش هدر رفت انرژی نیست و گرما و صدا را به راحتی از خود عبور می‌دهد. نمای آجری نسبت به دیگر نماها، یک نمای به صرفه محسوب می‌شود.

نمای آجری به علت متشکل بودن از خاک رس به مرور زمان رو به فرسایش می‌رود. این نما تنوع زیادی در طرح‌ها ندارد و به طرح‌های کمی محدود می‌شود. به دلیل سطح ناصاف آجر، این نما ذرات هوا را به خود جذب کرده و به مرور زمان تغییر رنگ می‌دهد.

به دلیل فرایند اجرا و پیاده سازی آجر، نمای آجری سرعت کمی در اجرا دارد. این نما به دلیل سبک بودن مصالحش، وزن نسبتاً کمی دارد اما نسبت به مصالح نوین بار مرده زیادی در ساختمان ایجاد می‌کند.

تنوع رنگ در نمای آجری مانند طرح‌ها کم است و قدرت مانور زیادی به اجرا کننده نمی‌دهد.

کلام آخر

انتخاب نمای ساختمان چیزی نیست که با خواندن یک مقاله به راحتی آن را انجام داد و مسلماً نیاز به تحقیقات و بررسی بیشتری دارد. ویکی پدیا می‌تواند منبع خوبی باشد.

ما در این مقاله به بررسی اجمالی تعدادی از نماهای پراستفاده در حال حاظر پرداختیم اما چنانچه هرگونه سؤالی در زمینه انتخاب نمای ساختمان دارید، می‌توانید آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا پرسنل آرویز استون سریعاً به آن پاسخ دهند.

دیدگاهی بنویسید