خیلی از افراد سعی می‌کنند عصر تابستانی و گرم خود را در پارک‌ها سپری کنند و در هوای خوب پارک استراحت کنند و حال و هوای خودشان را تغییر دهند. بعضی دیگر از افراد نیز در حیاط زیبا خانه خود اوقات را سپری می‌کنند.

 اگر شما هم از دسته دوم هستید، با ما همراه باشید تا با خواندن چند نکته و ایده جالب، حیاط یا تراس خانه خود را زیباتر و رویایی‌تر از همیشه کنید. نگران متراژ خانه هم نباشید، چون این ایده‌ها در فضای کم نیز جواب خواهند داد.

خب؛ دیگر به مقدمه ادامه نمی‌دهیم و شروع به ارائه ترفندهای ساده‌مان برای ساخت یک حیاط زیبا می‌کنیم.

۱- محیط را صمیمی خلق کنید

صمیمی

سعی کنید فضایی را ایجاد کنید که در آن صمیمیت بیشتری موج بزند و زمینه صمیمیت و دوستی برای افراد را ایجاد کند. برای طراحی راحت‌تر سعی کنید حیاط را اتاقی ببینید که دیواری ندارد و اینگونه اتاق یا همان حیاط و تراس را بهتر طراحی نمایید.

۲- انتخاب مجموعه رنگی خنثی

رنگ‌های خنثی

سعی کنید پالت رنگی اختصاصی خود را برای طراحی فضای حیاط یا تراس خود داشته باشید و در آن از رنگ‌های خنثی مانند سفید یا خاکستری استفاده کنید. این کار چند دلیل دارد. اول اینکه این رنگ‌ها برای طراحی فضای سبز مناسب‌تر هستند و دلیل بعدی اینکه این رنگ‌ها کمک می‌کنند رنگ سبز گیاهان جلوه بیشتری پیدا کند و در نهایت خانه زیبا را برایتان به ارمغان بیاورد. ضمناً هنگام تابش نور خورشید، رنگ‌های خنثی جذابیت خاصی پیدا می‌کنند.

۳- استفاده از ننو در طراحی حیاط زیبا

ننو

ننوها زیبایی خاصی به حیاط را تراس شما می‌دهند و جای کمی نیز می‌گیرند. شما می‌توانید پس از یک روز کاری روی تخت‌های ننو دراز بکشید تا در حال‌وهوای آن غرق شوید. ننو با حرکت آرام خود آرامش را به شما باز می‌گرداند.

۴- استفاده از تخت و مبل راحتی

مبل

استراحت کردن روی یک تخت یا مبل راحتی در فضای حیاط یا تراس می‌تواند حس خوبی داشته باشد و خستگی شما را در کند.

۵- قراردادن گیاهان

گیاهان

هیچ کس مخاف زیبایی گل و گیاه نیست اما این زیبایی هنگامی باعث زیبایی حیاط یا تراس خانه شما می‌شود که درست مورد استفاده قرار گیرد. اگر از گلدان استفاده نمی‌کنید، زمین خاکی را با چمن بپوشانید یا از گلدان‌های زیبا برای حیاط یا تراس خود استفاده کنید. آویز کردن گیهان یا استفاده از فلاور باکس نیز می‌تواند ایده خوبی باشد.

۶- رعایت حریم خصوصی

حریم خصوصی

با اینکهحیاط خانه فضایی آزاد محسوب می‌شود، ممکن است لازم باشد محل نشستن افراد را به بخشی ببرید که از سایر خانه‌های اطراف دید نداشته باشد و گاهی ممکن است نیاز به نرده یا دیوار کاذب داشته باشید. در این مواقع پوشش گیاهی نیز می‌تواند گزینه خوبی باشد.

۷- استفاده از فانوس  و نورپردازی مناسب حیاط خانه

فانوس در حیاط

فانوس‌ها می‌توانند ایده خوبی برای نورپردازی حیاط خانه باشند. آنها هم کاربردی هستند و هم با نورپردازی درست می‌توانند شب تابستانی زیبایی برای شما خلق کنند. این مورد کمی نیاز به خلاقیت هم دارد. فقط خود را محدود به فانوس نکنید و از هر وسیله روشنایی که به ذهنتان می‌رسد استفاده کنید.

۸- غذا خوردن در فضای باز

غذا خوردن در فضای باز

در انتخاب مبلمان و میز برای حیاط دقت کنید و مثلاً از مبلمان باغی استفاده کنید که دارای استحکام مناسبی هستند. فضا را برای خوردن غذا در حیاط آماده کنید. برای مثال یک میز نهار خوری در بخش از حیاط قرار دهید و عصرانه‌ها را در آنجا بخورید یا حداقل هفته‌ای یکبار یکی از وعده‌های غذایی را آنجا میل کنید.

توجه کنید از میز و وسایلی استفاده کنید که به راحتی تمیز شوند تا لذت خوردن غذا در فضای باز، با تمیزکاری سخت بعد از آن خراب نشود.

۹- استفاده از کوسن و پاف راحتی

پاف و کوسن راحتی

زمانی که یک بخش از طراحی حیاط خانه را به عنوان نشیمن در نظر می‌گیرید، می‌توانید از کوسن بزرگ و پاف استفاده کنید تا با اشغال کمتر فضا، سطح نشستن بیشتر شود و همچنین بتوانید افراد بیشتری را به محفل گرمتان دعوت کنید. علاوه بر این، پاف سبک بوهو و سنتی‌تری را به فضای سبز حیاط زیبا شما می‌آورد و به عنوان میز عسلی هم کاربرد دارد.

۱۰- فضای آرام در حیاط خانه

حیاط آرام

هیچ کس نمی‌تواند از سکوت و آرامش آن هم در حیاط خانه بگذرد. سعی کنید بخشی از حیاط را که دورترین قسمت از ساختمان داخلی است را به عنوان قسمتی ساکت در نظر بگیرید.

۱۱- نیمکت چوبی در ساخت حیاط زیبا

نیمکت چوبی

عضو جدا نشدنی هر فضای سبزی نیمکت است و تقریباً در هر فضای سبزی نیمکت‌ها را می‌بینید. نیمکت حس نوستالژیک به فضای شما می‌دهد و با وجودش احساس می‌کنید در یک فضای سبز و یک پارک نشسته‌اید.

۱۲- خلق فضای جدید

خلق فضای جدید

از خلاقیت خود کمک بگیرید. ایده‌های نو بیشتر اوقات جواب می‌دهند. کمی ذهنتان را باز کنید؛ برای مثال یک نخل به حیاط خود بیاورید، وسایل جانبی مانند تابلوها را استفاده کنید یا خیلی ایده‌های دیگر. مطمئن باشید هیچ کس بهتر از خودتان نمی‌داند از نظر شما زیبایی چیست.

همچنین بخوانید: بهترین تجهیزات برای یک خانه هوشمند

۱۳- استفاده از فرش در فضای باز

فرش

در کنار صندلی‌ها استفاده از یک قالی یا فرش کوچک زیبایی خاصی به حیاط شما می‌دهد؛ مخصوصاً اگر فرش دارای طرح سنتی باشد. همچنین فرش فضای مناسبی برای دورهم بودن در حیاط فراهم می‌آورد.

۱۴- صندلی‌های حصیری و بامبو در حیاط زیبا

صندلی حصیری

صندلی و مبلمان حصیری بامبو وزن سبکی دارند و در مقابل آب‌وهوای مختلف مقاوم هستند. استفاده از آنها حال‌وهوای مدرنی به فضای سبز شما خواهد داد و از این رو گزینه‌ی مناسبی برای استفاده در حیاط به شمار می‌روند.

۱۵- کاربرد صندلی‌های مختلف و متنوع

صندلی مختلف

حتماً لازم نیست تمام میز و صندلی‌ها با هم هماهنگ باشند. گاهی ممکن است لازم باشد که برای ایجاد فضای بیشتر جهت نشستن، از ترکیب میز و صندلی استفاده کنید. در طراحی حیاط خانه آزاد هستید که هر میز یا صندلی‌تان مدل و رنگی متفاوت داشته باشد. این مدل از طراحی برای طرفداران سبک وینتیج بسیار جذاب است.

۱۶- رنگ‌های مختلف در طراحی حیاط خانه

رنگ‌های مختلف

افرادی که به رنگ در دکوراسیون علاقه زیادی دارند می‌توانند از رنگ‌ها برای حیاط منزل وتراس آن هم استفاده کنند. درست است که رنگ خنثی باعث جلوه بیشتر سبزینگی گیاهان می‌شود، ولی رنگ‌های شاد و متنوع هم فضای سرزنده‌تری را به وجود می‌آورند. رنگ زرد، نارنجی و آبی که از آفتاب، خورشید و آسمان نشأت می‌گیرند، برای تراس و حیاط مناسب هستند. حتی کاشت گل‌های فصلی و رنگارنگ هم می‌تواند رنگ‌های بیشتری را وارد فضا کند.

۱۷- پارچه و پرده در حیاط زیبا

پارچه و پرده

گاهی ممکن است به دلیل دید داشتن از اطراف یا تابش شدید نور خورشید نیاز باشد تا پوششی ایجاد کنید. برای این کار می‌توانید از پرده‌های نازک یا چترهای ثابت استفاده کنید.

در این مطلب به تعدادی از روش‌های ساختن حیاط زیبا پرداختیم و امیدواریم این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد. اگر شما هم از روش خاصی برای زیبا سازی حیاط خانه خودتان استفاده می‌کنید، آن را در بخش نظرات با ما و کاربران بلاگ آرویز استون در جریان بگذارید.

منبع این مقاله the spruce است.

دیدگاهی بنویسید